Mrož

16. srpna 2007 v 20:33 | mckyta |  Polární tvorové

Mrož

Mrož
Český název : Mrož
Latinský název : Odobenus rosmarus
Třída : savci
Řád : šelmy
Čeleď : mrožovití
Popis : Samec mrože je dlouhý až 3,2 m, samice 2,7 m - týká se mrožů vyskytujících se v Beringově moři, v Hudsonově zálivu je délka těla kratší, hmotnost 1210 kg u samců, 830 kg u samic (taktéž platí pro Beringovo moře). Mroži se dokáží potopit do hloubky 100 - 200 m. Mrož plave průměrnou rychlostí 7 km/h, může dosáhnout až 35 km/h. Bez přestávky uplave 250 km, pod vodou vydrží půl hodiny, obyčejně se však nepotápí déle než 10 min. Tělo hydrodynamické, klade minimální odpor při plavání. Pohybuje se pomocí klouzání a předních končetin. Fyziologicky se liší od ploutvonožců dýcháním a smyslovými orgány. Nejvýraznějším smyslem je hmat, hmatové vousy upozorňují na kořist i menší než 15 cm. Horní strana čenichu pokryta zrohovatělou kůží, slouží k prohledávání bahna a hledání měkkýšů. Mroži dýchají častěji tlamou než nozdrami. Kůže silná 2-4 cm, funkce ochranná. Kly slouží k rozrážení ledu, jsou dlouhé 50 cm u samic, 1 m u samců, u autoritativních samců mohou dosáhnout délky až 3,5 m. Hmotnost klů od 3 do 6 kg. Podle klů lze rozeznat pohlaví zvířete. V jednom roce u mláděte jsou dlouhé 2,5 cm a do dvou let skryty za převislým horním rtem.V ledové vodě zbarvení jinak hnědé kůže téměř bílé (kůže nedokrvená - ischemická), na slunci získává růžovou barvu.

Mroži se živí měkkýši, korýši, kroužkovci, pláštěnci - skořápky vyplivují. Je-li mrož hladový, loví malé ryby, malé tuleně a ptáky. Podle pozorování R.Reevese sežralo v roce 1978 25 000 mrožů 500 000 tun měkkýšů (20 tun potravy na jedno zvíře).

K páření dochází v lednu, únoru, místa si mroži vybírají podle výskytu potravy. Samice pohlavně dospívají ve věku 4-5 let, samci ve věku 7-9 let, ale musejí nejdříve vyhrát v souboji, aby jim vyspělí samci dovolili pářit se, většinou vítězí mroži starší 12-ti let. Březost trvá 15-16 měsíců, mláďata se rodí na pevnině. Mladé samice mají mláďata každé dva roky. Mládě se rodí jen jedno, měří kolem 1,2 m, váží 60-65 kg. Za rok se hmotnost ztrojnásobí a mláďata jsou odstavena. V rodném stádě zůstávají 2-4 roky, pak založí vlastní skupinu. Mládě se rodí bezzubé a bez klů, ty se objeví později.

Mroži se dožívají 40-ti let. V roce 1991 bylo zjištěno přibližně 250 000 zvířat na světě. Ještě v 18.století žili i v oblasti pobřeží New Yorku a Velké Británie.
Výskyt : Mroži se vyskytují v Kanadě, Grónsku a v oblasti severní Eurasie. Sdružují se na pevnině po stovkách až tisících. Panuje mezi nimi přísná hierarchie, mladí mroži se musí zdržovat na okraji skupiny, uprostřed mají své místo silní samci s autoritou. Pokud samec ztratí kel, je vytlačen ze skupiny a jeho autorita poklesne. Život ve skupině udržuje mrože v bezpečí. Samec s nejdelšími kly zaujímá nejvyšší místo, není ohrožován, je chráněn celou skupinou. Když se objeví nepřítel, spustí mroži, kteří ho zaznamenají, výstražný hvizd, upozorní skupinu a všichni mizí do vody. Když je jeden mrož napaden, ostatní přispěchají na pomoc. Medvěd většinou neútočí na větší skupinu. Mroži migrují na sever podle tání ledovců a výskytu potravy, někteří urazí za rok více než 3000 km. Starší samci necestují tak daleko, aby se nezdržovalo více zvířat na jednom místě a nedocházelo k častým rozporům mezi mladými a starými samci.V zimě, kdy se vracejí na místa rozmnožování, žijí v odloučení, k páření dochází ve vodě.
http://sea.vseohw.net/images/mroz-ledni04.jpg

Mrož pacifický Odobenus rosmarus divergens
Vyskytuje se v oblasti Tichého oceánu, na Aljašce, v Beringově moři. Je větší než mrož atlantský.

Mrož atlantský Odobenus rosmarus rosmarus
Vyskytuje se v Kanadě, Grónsku, Eurasii.
Video: Amatérské záběry mrožů na pobřeží
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lada Lada | E-mail | 17. ledna 2008 v 16:45 | Reagovat

ten mrož je fajný akorát by bylo lepší kdyby ste tu měli více polárních živočichů

2 A A | E-mail | 29. dubna 2008 v 13:45 | Reagovat

Máš vážně nádhernej blog ;o).

3 jana jana | Web | 6. června 2008 v 20:11 | Reagovat

kukni se

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama